PURIN VE VÍNĚ je téma, které bylo inspirací k napsání tohoto článku. Strava při onemocnění dnou by měla být založená na potravinách s nízkým obsahem purinů, na omezeném příjmu masa, ryb a alkoholu, ale i na konzumaci nealkoholického piva. Právě alkohol, maso, ryby a vnitřnosti obsahují velmi vysoké množství purinů. Při dietě byste je měli buď zcela vyloučit, nebo alespoň výrazně omezit. Tabu je také bílá mouka a výrobky z ní, cukr, polotovary a různé zvýrazňovače chutí, ale dokonce i fruktózový cukr.
Co vařit při dně
Nemusíte se obávat, že byste během této diety hladověli. Rozhodně byste se ale měli vyhýbat hrášku, špenátu a růžičkové kapustě. Obsahují totiž purin, který může nemoc zhoršovat. Purin se v lidském těle přeměňuje na kyselinu močovou. V organismu pak formuje krystalky, které následně způsobují prudké bolesti pacientům se dnou.
Potraviny, které lze konzumovat v omezeném množství:
nápoje: minerálky s vyšším obsahem minerálů, káva, slabý černý čaj, lehká přírodní vína;
tuky: máslo;
ryby: sladkovodní ryby;
maso: maso z odrostlých zvířat, libové hovězí, vařená šunka, vařené drůbeží maso;
mléčné výrobky: smažený sýr;
vejce: smažená vejce, vařená vejce;
zelenina, ovoce: květák, houby;
obiloviny: fazole, rýže;
pečivo: tvarohové a bramborové knedlíky;
pochutiny: tučnější dorty a zmrzliny, máslové krémy;
koření: nepatrné množství glutasolu.
Co opravdu ne!
Potraviny, kterým se musíte vyhnout:
silné kakao, silný čaj, koncentrovaný alkohol, pivo, těžší vína;
Při dně se doporučuje jíst hodně bobulovitého ovoce – třešní, borůvek, jahod, švestek a višní. Tyto potraviny podporují rozpouštění a vylučování kyseliny močové a výrazně tak zmírňují projevy nemoci. Ideální je jíst je každý den v podobě čerstvého ovoce, kompotů či šťáv bez cukru a hlavně smoothies.
V naší poradně s názvem POTRAVINY OBSAHUJICI PURIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel IREN.
Dobry den,manžel trpi zvyšenim ksy.močove,ale zaroven ma malo železa v krvi,takže potraviny z vašeho seznamu se vylučuji..prosim o radu..manžel ma smeny,co chystat na svacinu,co vařit..dekuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Při zvýšené kyselině močové použijte zde https://www.ceskenemoci.cz/… uvedené recepty i jídelníček a železo doplňte pomocí potravních doplňků se železem. Pro podporu doplnění železa můžete ke svačině zařadit ovoce a zeleninu s vysokým obsahem železa, bezpečné jsou: hroznové víno, jahody, meruňky, černý rybíz, červená řepa, špenát a červené zelí.
Alkohol není vhodný včetně piva a vína. Konzumace by neměla přesáhnout 30 g alkoholu na den, což odpovídá cca 3 dl vína, ½ litru piva (plzeňské pivo) nebo 50 ml destilátu. Víno (ve víně) nezpůsobuje na rozdíl od jiných alkoholických nápojů takové zvýšení hladiny kyseliny močové. Pivo, i to plzeňské, zdvojnásobuje riziko výskytu dny u všech, kteří jsou náchylní k tomuto onemocnění, a to ze dvou důvodů: zaprvé zvyšuje hladinu kyseliny močové v těle a zadruhé zabraňuje tělu snadno vyloučit purin z organismu.
V naší poradně s názvem VÍNO A HUBNUTÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Klára.
Ráda bych se zeptala, jestli pitím vína se dá zhubnout? Slyšela jsem, že je dobré víno na hubnutí, je to pravda?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Ahoj Kláro, víno je zdraví prospěšné, nejvíce to červené a nejvíce pro ženy. Podle výzkumů byl prokázán pozitivní vliv vína na snížení hladiny cholesterolu. Cholesterol se ukládá na stěnách cév a způsobuje jejich zůžení a v takových případech pak může dojít i k infarktu. Cholesterol je spojen se zvýšeným příjmem tuků v naší stravě a může být spojen tedy i s problematikou hubnutí. Víno ale v sobě obsahuje alkohol, který bohužel působí negativně při redukčních dietách. Po alkoholu se tloustne! Tedy i po víně se tloustne. Leda, že by se pilo víno bez alkoholu. Víno bez alkoholu by pak mohlo mít na hubnutí pozitvní vliv.
Puriny jsou součástí dědičné informace každé buňky. Vyskytují se téměř ve všech rostlinných a živočišných potravinách, a to v různém množství. Živočišné potraviny obsahují zpravidla více purinů než potraviny rostlinné, což je dáno tím, že rostlinné potraviny disponují menším množstvím buněčných jader.
V naší poradně s názvem MRAVENČENÍ JAZYKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Elis.
Dobrý den, v poslední době se mi stává, že mám mravenceni jazyka.. Brnění.. Vůbec nevím z čeho to může být.. Byla jsem na ORL, tam sem dostala b komplex a prý že by to mělo zmizet, ale bohužel problémy trvají.. Nemáte stím nějakou zkušenost?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Mravenčení nebo brnění jazyka nastává také v případě deformace krční páteře. Ta se v poslední době objevuje stále více a na vině je naše zírání do monitoru, když děláme takovou tu želví hlavu. Když už jste se odhodlala k lékaři na ORL, tak v tom setrvejte a zajděte ještě na oddělení ortopedie a prodiskutuje to ještě tam. Nečekejte žádné léky, ale spíš rady co dělat na uvolnění krku a celé páteře, popřípadě doporučení na rehabilitaci. Léčba totiž v těchto případech netrvá týden nebo 14 dní, ale roky a je třeba k tomu navíc změnit životní styl. Výsledkem pak bývá pevné tělo a jazyk bez brnění.
Houby, zelený hrášek, špenát, chřest, klíčky z brokolice a květák, to jsou druhy, které obsahují nejvyšší množství purinů. Lahey Health Winchester z nemocnice Beth Israel doporučuje omezit tyto druhy na 1/2 šálku za den. Věda si však není jistá, zda zelenina s vysokým obsahem purinů může mít stejné negativní účinky, jaké se vyskytují u jiných potravin s vysokým obsahem purinů. Purin je sloučenina, která se vyskytuje hlavně v potravinách pocházejících ze zvířat, velmi vysoký obsah je pak ve vnitřnostech živočichů, v ančovičkách, makrelách a sardinkách.[1]
Podle zprávy zveřejněné v Biologickém a farmaceutickém věstníku v květnu 2014 nebylo prokázáno, že by vysoce purinová zelenina zvyšovala riziko dny. Vědci spekulovali o dvou možných příčinách. Jednak to může být proto, že obsah purinů je třikrát až čtyřikrát nižší než obsah purinů v mase, jednak to může být proto, že obsahují specifické puriny zvané adenin a guanin, přičemž vše zatím nasvědčuje, že guanin nezvyšuje množství kyseliny močové v krvi.[2]
Arthritis Foundation k tomu dodává, že to může být způsobeno obsahem dalších prospěšných látek v zelenině, jako jsou antioxidanty a fytochemikálie, jež by mohly vyrovnat potenciální škody způsobené zvýšeným obsahem purinů. Výzkum ukazuje, že některá jídla mohou pomoci snížit riziko záchvatů dny.[3]
Chcete-li podpořit své celkové zdraví nebo si udržet zdravou váhu, zkuste pravidelně konzumovat následující potraviny.
V naší poradně s názvem ALERGIE NA ALKOHOL se k tomuto tématu vyjádřil uživatel ZK.
Dobrý den, mnoho let trpím alergickou rýmou a astmatem. Pokud piji alkohol (víno, whisky, koňak...atd) začnu ve velké míře kýchat a úplně mi oteče nosní sliznice. Trvá dlouho než se to upraví. Co mi v alkoholu tak vadí, že mám tuto reakci (myslím, že histamin to není - testy na něj vychází negativně. Velmi děkuji za odpověď. Kubíčková
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
O alkoholu je známo, že zhoršuje již existující alergie. Alkohol v sobě obsahuje alergeny ze surovin, ze kterých byl vyroben, což jsou například:
ječmen
chmel
droždí
žito
pšenice
lepek
histamin (často nalezený v červeném víně)
siřičitany (často nalezené v bílých vínech).
U vás pravděpodobně některý z těchto alergenů vyvolává otoky nosní sliznice a kýchání.
Nejúčinnější léčba je vyloučit alkohol ze svého života. Na zmírnění následků alergie je pak vhodné užívat dlouhodobě antihistaminika, například volně prodejný Claritine.
Ačkoli ledviny obvykle udržují hladinu kyseliny močové ve zdravé úrovni, tak někdy nejsou schopny to udělat dostatečně a nadbytek kyseliny močové je pak zachován v krvi, kde dále koluje. Dvě z hlavních příčin vysoké hladiny kyseliny močové v krvi jsou:
Ledviny nepracují s plným potenciálem tak, aby byly schopny zpracovat a vyloučit kyselinu močovou dostatečně rychle.
V organismu je mnoho metabolizujících purin, což i u zdravých ledvin vrací kyselinu močovou zpět do oběhu a výsledkem je vysoké množství kyseliny močové v krvi.
V naší poradně s názvem BRNĚNÍ V PRÁVĚ RUCE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lenka.
Dobrý den prosím o radu,mám problem již 2mesice me brni práva ruka.jenom chci upozornit nebyla jsem nikdy vážně nemocná.jim každý den zeleninu a ovoce jsem neustále v pohybu. Nejsem vůbec silná .v práci jsem aktivní spise hyperaktivní.Praci kterou dělám je velmi náročná...pracuji jako skladnice takže zvedam těžké kartony někdy i těžkou paletu. Zároveň me i žádá bolí takže jsem s této prace dost vyřízena. Prosím můžete mi poradit co mám dělat ? Děkuji za odpověď.lenka
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Změňte práci, to je jasné, že na vině je nadměrná námaha, kterou v této práci máte. Jestli nechcete nebo nemůžete změnit práci, tak určitě zařaďte do svého týdeního plánu aktivní kompenzaci s pomocí dobrého fyzioterapeuta, jinak se to bude zhoršovat. Také se zamyslete jak kvalitně spíte a jak vhodné máte matrace a polštář. Také jednostranné spaní stále na jednom boku je nezdravé a může tyto problémy zhoršovat. Kontaktujte fyzioterapeuta ve svém okolí, naučte se od něj uvolňovací cviky na páteř a ty pak pravidelně každý den nebo obden provádějte.
Pivo a dna k sobě nejdou. Pivo nízkopurinová dieta nedoporučuje, jelikož pivo zdvojnásobuje riziko výskytu dny u všech, kteří jsou náchylní k tomuto onemocnění, a to ze dvou důvodů: zaprvé zvyšuje hladinu kyseliny močové v těle a zadruhé brání tělu snadno „vypláchnout“ purin z organismu.
V naší poradně s názvem ČERVENÝ FLEK V PODPAŽÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Katka Chovančáková.
Dobrý den, máme 9-ti letého syna a o prázdninách se mu po dvakrát objevil flek, který je uprostřed normální barvy kůže a je ohraničený červeně v podpaží. Brali jsme to s manželem, že to má z toho, jak se potí. V polovině srpna, se mu to znovu objevilo, ale už to nezmizelo a naopak se to stále zvětšuje. Byla jsem s ním u naší doktorky, která řekla, že to nic není a dala nám na to kortikoidovou mastičku. Ze začátku to měl o velikosti cca 3 cm. Teď to má veliké zhruba 15 cm. Vůbec se mi to nelíbí. Můžete mi prosím poradit co s tím?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .
Kortikoidy často pomůžou při zklidnění velkého množství ekzémů. Pokud u Vás nepomohly, tak by pak mohly být na vině například přemnožené kvasinky a houby na pokožce, které také vytvářejí červeně ohraničené nepravidelné fleky. Co s tím? Než takhle bez vyšetření zkoušet na slepo různé druhy léčby a obtěžovat tím Vašeho syna, tak doporučuji raději zajít zpět na kožní a požádat je tam o jiný typ léčby. V kožní medicíně je často problém najít lék hned na poprvé, ale i tak je úspěšnost lepší než domácími mastičkami. Vytrvejte a důvěřujte svému lékaři.
Artritida je onemocnění, které nás může postihnout mnoha způsoby, ale většinou tím, že způsobuje chronickou bolest a zánět v kloubech těla. Dna je jedním z významných atributů artritidy a obvykle se vyskytuje na palci u nohy, ale může se rozšířit na kolena, lokty, zápěstí a kotníky. Statistiky ukazují, že muži mají větší sklon ke dně než ženy a úspěšná léčba závisí pouze na anamnéze pacienta, věku a aktuálním zdravotním stavu.
Dna je důsledkem nadměrné hladiny kyseliny močové v těle a závisí na odpadním produktu známého jako purin. Při dně ledviny vylučují kyselinu močovou v nedostatečném množství a vysoké hladiny této kyseliny pak vedou k tvorbě tvrdých krystalů, které se obvykle ukládají v kloubech a tkáních, což je hlavním důvodem zánětu. Dieta je základním nástrojem, kterým lze snížit dopady dny a je při ní třeba zcela vyloučit potraviny s vysokým obsahem purinů. Vysoce purinové potraviny zahrnují červené maso, alkohol, omáčky, potraviny s vysokým obsahem bílkovin, mořské plody atd.
V naší poradně s názvem INFO-STOLICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lázok františek.
Dobrý den - můžete mi poradit prosím-když mám stolici ráno tak se nikdy nevyprázdním do konce vždy tam něco zůstane děkuji vám- nashle a odepište.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Na vině je nevhodný režim stravování, kdy se podstatná část stravy konzumuje odpoledne a večer. Když posilíte snídani a oběd a omezíte večeři a mlsání u televize, tak se vše urovná. Pomoci může také, když budete přechodné užívat psyllium, které jde koupit volně v lékárně.
Vědci se domnívají, že quercetin působí jako antihistaminikum, a že může chránit před onemocněním srdce a rakoviny. Quercetin může také pomoci stabilizovat buňky, které uvolňují histamin v těle a tím vykazuje i protizánětlivý účinek. Antioxidant quercetin také účinně pomáhá udržet správné množství LDL cholesterolu, tak zvaného „zlého“ cholesterolu. LDL cholesterol podle mnohých vědců přispívá ke vzniku srdečních onemocnění. Při laboratorních testech má quercetin silné antioxidační vlastnosti, ale vědci si zatím nejsou jisti, zda užívání quercetinu (a také i mnoha dalších antioxidantů) má stejné účinky i v lidském těle.
Quercetin a alergie, astma, senná rýma a kopřivka
Laboratorní testy prokázaly, že quercetin brání imunitním buňkám v uvolnění histaminu, chemické látky, která způsobuje alergické reakce. Na tomto základě si vědci myslí, že quercetin může pomoci snížit příznaky alergií i u lidí, včetně senné rýmy, slzení očí, kopřivky nebo otoků obličeje a rtů. Quercetin také díky těmto vlastnostem sklidňuje dráždivé střevo nebo trakčník. Nicméně zatím neexistuje žádný důkaz, že je qurcetin v tomto ohledu pro člověka prospěšný.
Quercetin na srdeční choroby
Chování quercetinu ve zkumavce, pokusy na zvířatech a některé testy na lidské populaci naznačují, že flavonoidy quercetin, resveratrol a katechiny (všechny nalezené ve vysoké koncentraci v červeném víně), můžou pomoci snížit riziko vzniku aterosklerózy. Ateroskleróza je usazený plak v tepnách a může vést k infarktu nebo k mrtvici. Podle výsledků se dále tyto flavonoidy podílejí na ochraně před škodami způsobené LDL "zlým" cholesterolem. Výše uvedené flavonoidy, mezi kterými je i kvercetin, tedy prokazatelně můžou pomoci zabránit úmrtí na srdeční onemocnění. V této souvislosti je třeba poznamenat, že většina studií prováděných na lidech, se soustředila jen na účinky flavonoidů přijatých z potravy a ne ve formě doplňků stravy. Studie provedené na zvířatech zase vycházejí z použití velmi velkého množství flavonoidů, více, než by bylo možné přijmout přes potravní doplněk stravy. Teprve dalšími studiemi na lidech je zapotřebí zjistit, zda doplňky stravy s flavonoidy mohou být skutečně účinné.
Quercetin a vysoká hladina cholesterolu
Laboratorní testy ukazují, že kvercetin zabraňuje poškození organismu LDL cholesterolem a i z populačních studií vyplývá, že lidé, kteří jedí stravu s vysokým obsahem flavonoidů, mají nižší hladinu cholesterolu. Jedna studie dokonce prokázala, že lidé, kteří přijímali quercetin v červeném víně bez alkoholu, měli menší poškození od LDL cholesterolu. Jiná studie zase zjistila, že quercetin snižuje koncentrace LDL cholesterolu u obézních pacientů nebo lidí s nadváhou, kteří měli vysoké r
Ve svém příspěvku OTEC PLESKAČ BYLINKOVÁ PORADNA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Koubek.
Dobrý den.Děkuji za radu ohledně ledvinových kamenů.CHanta Piedra opravdu zabrala.Teď mám už jen nízké PSA.Nyní se chci poradit s problémem hlavy.Občas mám pocit jako by mě bzučelo v hlavě.pomáhá mi jen homeopatie Rhus Toxicodendron.CT bylo v pořádku.Možná je na vině krční páteř mám totiž díky astmatu vadné držení těla-beru Symbicort 200.Na vysoký tlak beru Amesos.Na žaludek beru Helicid a doplňuji ho úspěšně AlfouAlfou.Vypadá to,že toho beru docela dost ale snažím se v maximální míře léky omezovat.Proto píši i vám.
S pozdravem L.Koubek
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zdena.
Dobrý den pane doktore chtěla bych se zeptat na radu pro babičku bolí ju klouby a poslouchala vás v rádiu radilste tam něco ze sírou do ponožek prosím o postup a přípravek který bych ji mohla koupit děkuji Kučerová
Pijte hodně vody. Dobrá hydratace celého těla se projevuje i na hýždích a zabraňuje nečistotám, aby prosakovaly přes kůži a působily zde různé vyrážky.
Vezměte čtvrt šálku svého oblíbeného peelingu a ve směru hodinových ručiček krouživými pohyby jemně vetřete do kůže na hýžďovém svalu. Tento pohyb otevírá lépe póry a umožňuje jejich hloubkové vyčištění. Peeling vyhladí veškeré hrubosti na kůži a odstraní hrubou odumřelou kůži.
Použijte zpevňující Lotion od jakékoliv značky a vetřete ji do pokožky na hýžďovém svalu. Pokožka zadku pak bude zpevněná a vypnutá s hladším povrchem. Naneste krém hned po koupání nebo po sprše a také ještě před tím, než jdete spát.
Na zjemnění pleti použijte červené víno do koupele. Nalijte půl láhve červeného vína do plné vany s vodou. Nebojte se, že by vám víno udělalo nějaké skvrny na kůži. Koupel ve víně zanechá vaši pokožku kyprou a vyvolá pocit výrazně měkčí kůže. Antioxidanty z červeného vína zlepší strukturu pokožky. Pro dosažení optimálních výsledků si koupel ve víně dělejte nejvýše dvakrát měsíčně.
Hladké pokožky na zadku také dosáhnete každodenním používáním bambuckého másla. Vyhlazovací vlastnosti bambuckého másla jsou světově proslulé. Bambucké máslo dobře proniká pokožkou, změkčuje ji, vyhlazuje a zlepšuje její tón. Hýždě pak budete mít krásně hladké, jako dětskou prdelku.
V naší poradně s názvem RADA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jiřina.
Mám kožní vyrážku už skoro půl roku, kožní lékař si s tím nevi řady ,zkoušela jsem mnoho mastí, Beloderm,ekzelup, psorikalis,koupele v mořské soli, soda, epsomska sůl a bez efektu, na kůži mám červené fleky, z některého se mě udělá pupínek , který když praskne ,tak s něho vyteče čirá tekutina. Jsem zoufalá , vyrážka mě svědí , nejvíce v noci. Tak jsem se rozhodla ,že zkusím infectocab, nemůžu si ublížit ? Prosím o radu . Byla jsem i u specialisty v brněnské nemocnici ,ale ani ta mě nepomohla.
Děkuji Jiřina
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Infectoscab nejde jen tak zkoušet. Pokud máte tuto mast proti svrabu, tak vám ji určitě předepsal nějaký lékař a právě jeho pokynů byste se měla držet. U kožních vyrážek je občas těžké stanovit účinnou léčbu. Pokud již selhalo několik pokusů, tak vám nezbyde nic jiného, než hledat lékaře, který na to přijde. Opomenout byste neměla ani psychiatra, protože někdy bývá na vině i psychická příčina.
Hladina kyseliny močové v krvi se nejvíce zvýší po konzumaci piva, dále pak tvrdého alkoholu. Umírněná konzumace vína (2 dcl, maximálně 3x týdně) nemá na hladinu kyseliny močové v krvi vliv. Metabolismem alkoholu v těle dochází k vytváření kyseliny močové, a navíc působením laktátu (vzniká při metabolismu alkoholu) se snižuje její vylučování. Alkohol tak množství kyseliny močové v krvi ovlivňuje několika mechanismy. Pravidelná konzumace alkoholu mimo jiné potlačuje účinnost léků snižujících hladinu kyseliny močové. Nahraďte tedy raději pivo vínem. Kvasinky v pivu podle nedávného výzkumu negativně ovlivňují množství kyseliny močové v krvi. Malé množství (1 sklenička) vína (ve víně) naopak hladinu mírně snižuje. Ve víně, převážně červeném, nejsou žádné puriny, ale kvůli obsahu alkoholu je tento nápoj ve větší míře také nevhodný, protože odvodňuje a zvyšuje koncentraci kyseliny močové.
V naší poradně s názvem PRAVÁ RUKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Stanislav Hradil.
Začaly mi silné bolesti od pravé lopatky přes celou paži až do prstů. Tyto bolesti se asi po hodině a půl ztlumí a většinou v noci začnou znovu. Prosím o vyjádření k tomuto problému.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Nejspíše je na vině útlak nervu. Nerv může být utlačován kostním výrůstkem a nebo jiným novotvarem. Bližší určení pomůže zjistit vyšetření magnetickou rezonancí. Když se nechá tento stav bez léčby, tak hrozí postupné odumírání nervu a ztráta hybnosti. S léčbou pomůže lékař neurolog ve spolupráci ortopeda.
Vyskytne-li se u vás stolice s čpavkovým zápachem, tak si udělejte tento test na odhalení příčiny:
Snědl jsem v předchozím dni něco neobvyklého? Ano / Ne
Začal jsem v poslední době užívat nové léky? Ano / Ne
Dodržuji zde doporučovanou dietu a vyhýbám se nedoporučovaným potravinám a nápojům a užívám probiotika na obnovu střevní mikroflóry? Ano / Ne
Zápach stolice po čpavku trvá více než tři dny? Ano / Ne
Pokud na první otázku odpovíte ano, tak na vině je vaše strava a zápach po čpavku skončí, pokud dodržíte zde uvedená dietní doporučení.
V případě, že jste na 4. otázku odpověděli kladně a otázka číslo 3 je také zodpovězena kladně, přichází na řadu otázka číslo 2. Je-li otázka číslo 2 zodpovězena kladně, na vině jsou nové léky. Po skončení léčby se stolice vrátí do normálu. Pokud je ale otázka č. 2 zodpovězena záporně, tak je na místě kontaktovat svého praktického lékaře, kvůli dalšímu postupu.
V naší poradně s názvem ZVÝŠENÁ HODNOTA CRP se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Nevyjel.
Dobrý den,
při kontrole u lékaře mi kromě jiného zjistili zvýšenou hodnotu CRP tj. 7,7
ale nic mi neřekli. Přesto bych chtěl vědět jestli tato zvýšená hodnota
je ještě akceptovatelná nebo je nutné požadovat antibiotika. Pravdou je,
že mi mírně bolí v krku a hlavně mi delší dobu bolí zub (asi dásno).
Děkuji za radu
Jaroslav
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Hladiny mezi 3 mg / l až 10 mg / l jsou mírně zvýšené a obvykle jsou důsledkem chronických stavů, jako je cukrovka, hypertenze nebo faktory životního stylu, včetně kouření tabáku a sedavosti. Mírně zvýšené hladiny CRP mohou být také způsobeny revmatoidní nebo infekční artritidou, ke které dochází při infikování kloubu.
Zpozornět je třeba až u hodnot hladiny CRP nad 10 mg / l. To už jsou významně zvýšené hladiny CRP, ke kterým obvykle dochází u závažných infekcí, jako jsou bakteriální nebo plísňové infekce. U přibližně 80 procent případů s hodnotou hladiny CRP vyšší než 10 mg / l, je na vině infekce.
V naší poradně s názvem JAK SE BRÁNIT NÁKAZE SVRABEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Andrea Marhoulová.
Dobrý vecer; chtěla jsem se zeptat? V únoru jsme se namazaly dvakrat cela rodina mastí na svrab. V březnu jeste jednou. Doktorka na kožním samozřejmě uznala, že máme svrab. Na chvili nam to pomohlo; ale posledni dva mesice se zase s dcerou drbeme a vysévá se nam brutalni vyrážka. Svědí hlavně v noci. Pani doktorka na koznim nas uklidnuje ze tu kůži máme pouze podrážděnou a že dcera ma ekzém. Nikdy na nej ale netrpela. Mě uz se ta vyrážka vysévá čím dal tim vic. I když se spotím, tak to svědí. Bereme xados, dřív zabral na celý den nebo na celou noc, ted uz mi to zabere tak max na tri hodiny.
Je mozne, ze se doktorka plete a svrab stale mame.???
Nebo jsme hodně podrážděni… Syn a manžel se nedrbou a nemají ani žádnou vyrážku po těle.
Poradí mi někdo. Prosim. V nemocnici mi dokonce řekli, ze ma dcera pouze dehydratovanou kuzi. Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Pokud byste měly svrab, tak narazíte všechny členy své rodiny. Podle vašeho popisu to vypadá, že nejde o svrab. Na vině může být například nějaký kosmetický přípravek, který používáte jen vy dvě. Zkuste projít několik ruzných kožních ambulancí. Vyrešit některé kožní projevy bývá težké a více odborných konzultaci od několika různých lékařů tomu napomůže.
Přebytečné puriny jsou v několika krocích oxidovány na kyselinu močovou. Ta je vylučována močí. Je však ve vodě špatně rozpustná, takže při vysoké koncentraci v moči nebo při nízkém pH moči může krystalizovat a vytvářet tak močové kameny. Při dně, metabolické poruše katabolismu purinů, dochází k nadprodukci kyseliny močové a k hyperurikemii, stavu, kdy je v séru vysoká koncentrace močové kyseliny. Pak se mohou krystaly kyseliny ukládat v měkkých tkáních nebo kloubech, což způsobuje zánětlivou reakci. Je známo více metabolických poruch purinového katabolismu: Lesch-Nyhanův syndrom, který se projevuje močovými kameny a psychickými poruchami, nebo deficit enzymu purin-nukleosid-fosforylázy, který způsobuje těžkou imunodeficienci.
V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie.
Dobrý den,
prosím o radu, při přelakování nehtů na noze jsem objevila na nehtu skvrnky.
Mám zajít na vyšetření k lékaři, nebo se nejedná o nic vážného?
Děkuji za odpovědˇ. Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Pro paní Marii. Zřejmě nepůjde o nic vážného a na vině bude jen krevní výron. Ovšem opatrnosti není v tomto ohledu nikdy dost, proto je na místě nechat si to vyšetřit v ordinaci kožního lékaře. Vyšetření je rychlé a hned víte o co jde.
Není sporu o tom, jak důležitou úlohu v lidském životě česnek sehrává. Díky velkému obsahu vitamínů, minerálů a antibakteriálních složek je využíván jako přírodní antibiotikum. Česnek velmi významně posiluje imunitní systém celého organismu, v zimních měsících se užívá jako prevence proti nachlazení. Opravdu efektivně působí proti bolesti v krku a při angíně. Jedinci bojující s vysokou hladinou cholesterolu česnek užívají k jejímu snížení a udržení v přijatelných hranicích. Zlepšuje také cévní a oběhový systém, s čímž souvisí podpora srdeční činnosti a regulace krevního tlaku. Velké množství lidí užívá česnek především pro podporu trávení. V trávicí soustavě totiž snižuje pravděpodobnost výskytu nádorů v oblasti tlustého střeva nebo žaludku. V dětské medicíně česnek zbavuje hlístů, roupů, škrkavek, tasemnic či ploštěnek. Celkově odpuzuje veškeré parazity a v letních měsících především klíšťata. Při užívání česneku je však zapotřebí počítat i s pálením žáhy. Pokud člověk těmito obtížemi trpí, měl by užívat spíše méně silnou odrůdu česneku.
Česnek obsahuje:
vitamín B1: 0,2 mg
vitamín B2: 0,11 mg
vitamín B3: 0,7 mg
vitamín B5: 0,59 mg
vitamín B6: 1,24 mg
kyselinu listovou: 3 μg
vitamín C: 31,2 mg
vápník: 181 mg
železo: 1,7 mg
hořčík: 25 mg
draslík: 401 mg
fosfor: 153 mg
zinek: 1,16 mg
sodík: 17 mg
betakaroten: 5 μg
mangan: 1,67 mg
selen: 14,2 μg
Nutriční hodnoty česneku (100 g):
energie: 623 kJ (149 kcal)
sacharidy: 33,06 g z toho cukry: 1 g
bílkoviny: 6,39 g
tuky: 0,5 g
vláknina: 2,1 g
Česnek je základem většiny jídel. Kromě své specifické chuti, které se ve většině pokrmů využívá, má také schopnost podtrhnout a zvýraznit chutě jiných přísad. Česnek může hrát v pokrmech i hlavní roli, například česneková pomazánka (pomazánkové máslo/tvaroh, prolisovaný česnek dle chuti, pepř, sůl), česneková polévka (krémový základ, prolisovaný česnek, čerstvá petržel nebo cibulová nať). V případě zvýraznění jiných chutí se často česnek využívá jako podklad pod pečené i grilované maso. Ke grilovaným pokrmům se velmi často připravují česnekové omáčky nebo dipy.
Klasiku uchování česneku na zimu představuje svázání ve speciální vazbě. Takto zavěšené česnekové kytice dokážou vydržet v chladnějším prostředí velmi dlouho. Optimální výška je cca 1,5 m nad zemským povrchem. Nejvíce se pro uchování česneku ve vazbě hodí třeba spižírny, kuchyně anebo komory. Po proschnutí ve vazbě lze česnek následně uchovávat i v kameninové nádobě, případně papírové k
V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Martina K..
Dobrý den, prosím o radu. Léčím se s plísní na palci u nohy a nějakou dobu mám již malý černý flek, viz foto. Je to u praskliny nehtů, tak jsem nejdřív myslela, že to může být špína, ale nejsem si jistá. Děkuji za odpověď. M. Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Pro Martinu K. Pří pohledu na váš nehet na palci je patrné, že dochází k namáhání nehtové ploténky, která praská směrem od nehtového valu. Vypadá to, jako byste se při chůzi enormně odrážela přes palce a nehet se při tom tak ohýbá, až praskne a vyteče trochu krve z lůžka, což zbarví postiženou část do hněda až černa, pokud je krve více. Z tohoto důvodu se vám také ve finální oblasti odchlipuje nehet od nehtového lůžka a sekundárně se vám tam tvoří opakovaně plíseň nehtů. Na vině také mohou být výkyvy ve výživě nebo stres periodicky se opakující co čtyři až pět měsíců.
Pokud se vše pohybuje společně s nehtem, tak není třeba panikařit a vše v klidu řešit v ordinaci lékaře ortopeda. Nehet na palci ale roste zapeklitě pomalu, abyste mohla posoudit, zda je to nebezpečné či nikoliv, proto je nejvhodnější a to se týká i vašeho problému, nechat si vzniklou situaci na nehtu vyšetřit kožním lékařem, který k tomu má výtečnou pomůcku, takové zvětšovací kukátko - dermatoskop, kterým může jasně zjistit, o co se vašem případě jedná a jak s tím dále pokračovat.
Krevní tlak je tlak, kterým působí krev na stěnu cévy, kterou protéká. Je vytvářen působením srdce jako krevní pumpy a souvisí se stavbou a funkcemi krevního oběhu. Tento tlak je různý v různých částech krevního řečiště. Běžně se tlakem krve míní arteriální (tepenný) krevní tlak, tedy tlak krve ve velkých tepnách. Tlak se zvláště ve velkých cévách mění také v závislosti na čase – nejvyšších hodnot dosahuje ve vypuzovací fázi srdeční akce (systolický tlak), nejnižších ve fázi plnění srdečních komor (diastolický tlak).[1]
Tep
Srdeční frekvence je rychlost, jakou nám tepe srdce. Vyjadřuje se v počtech srdečních stahů (tepů) za minutu. V klidovém stavu se srdeční frekvence pohybuje mezi 60 a 90 tepy za minutu, u profesionálních sportovců je však zpravidla i o polovinu nižší. Zvyšuje se při námaze a zvýšené zátěži, nebo například při stresu.
Příliš vysoký tep i v klidovém režimu může být příznakem srdečního onemocnění, ale může mít i jiné příčiny – na vině je často hormonální antikoncepce, stres, nevhodný životní styl a obezita. Neváhejte se proto poradit s lékařem.
Udržování správné tepové frekvence je pro zdraví velice důležité. Vyvážený jídelníček a dostatečné množství pohybu je ideální prevencí. Z pohybu si však vybírejte hlavně aerobní aktivity, například svižné dlouhé procházky.
Pití alkoholu může zrychlit trávicí systém, což vede k pohybu střev. Alkohol může způsobit, že trávicí systém bude pracovat rychleji než obvykle. Jelikož obsah žaludku rychleji projde tenkým a tlustým střevem, tělo nemusí být schopno vstřebat normální množství vody. Tento nedostatek reabsorpce může mít za následek řídkou, vodnatou stolici. Vzhledem k tomu, že trávicí systém pracuje rychleji než normálně, může být potřeba vykonat potřebu naléhavá. Po požití alkoholu můžete často zažít průjem.
Alkohol může způsobit vážné změny ve funkci trávicího systému. Může zahltit gastrointestinální trakt a způsobit střevní zánět.
Alkohol může způsobit naopak i zácpu, protože účinkuje jako diuretikum. Diuretikum je vše, co způsobuje, že tělo vytváří více moči, než je obvyklé. Tento účinek může vést k dehydrataci, protože častěji močíte, ale nepřijímáte dostatek nealkoholických tekutin. Pokud dojde k dehydrataci, tlusté střevo si vezme co nejvíce vody z odpadu, než opustí tělo. Tato reabsorpce může způsobit tvrdou, suchou stolici, která je obtížně průchodná.
Alkohol dráždí střeva, způsobuje zánět ve výstelce střev, který brání střevu vstřebávat živiny stejně jako obvykle. Vše, co tělo nedokáže vstřebat, projde střevem a ven z těla jako odpad. Proto můžete produkovat více odpadu než normálně poté, co vypijete alkohol, a to může způsobit, že budete mít častější stolici.
Tyto problémy mohou být horší, pokud již trpíte nějakými střevními problémy, jako je například syndrom dráždivého tračníku. V některých případech může být člověk nesnášenlivý vůči některým nebo všem druhům alkoholu. Lepek v pivu nebo třísloviny ve víně mohou podráždit žaludek.
Trávicí systém každého člověka je jiný. Lidé, kteří pijí pravidelně nebo ve velkém množství, mohou časem zjistit, že alkohol dráždí jejich žaludeční sliznici. Tito jedinci mohou mít častější střevní problémy.