Stanovení koncentrace kyselinymočové v krvi pomáhá získat informaci, zda v těle neprobíhá příliš rychlé a intenzivní odbourávání buněk nebo zda není sníženo vylučování kyselinymočové. Vyšetření se používá také při sledování hladiny kyselinymočové v krvi při chemoterapii nebo léčebném ozařování.
V naší poradně s názvem ZVÝŠENÁ HODNOTA KYSELINY MOČOVÉ V MOČI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek.
V moči kyselina močová nijak nevadí. Právě naopak, když v moči není a hromadí se v těle (v krvi), tak vzniká onemocnění dna, které je doprovázeno silnou bolestí a záněty v kloubech. Zastavte se na urologii a nebo u svého gynekologa, aby vám odebral trochu moči k laboratornímu vyšetření. Tím přesně zjistíte co způsobuje pálení kolem močové trubice.
Zdraví Cempírek!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jana.
Co způsobuje zvýšenou hodnotu kyselinymočové v moči?
Kvůli zjištění zvýšené koncentrace kyselinymočové v krvi, která by mohla být příznakem dny. Dále kvůli sledování hladiny kyselinymočové při chemoterapii nebo léčebném ozařování.
V naší poradně s názvem PŘÍRODNÍ PROSTŘEDKY NA SNÍŽENÍ KYSELINY MOČOVÉ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Stána simkova.
dobrý den, kolem kotníků se mě tvoří moc krupičky které svědí a je to moc nepříjemné děkuji šimková
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Potřebujete mast s názvem Flucinar. Flucinar je k dostání pouze na lékařský předpis, takže budete muset k lékaři, buď ke svému praktickému nebo na kožní.
Ačkoli ledviny obvykle udržují hladinu kyselinymočové ve zdravé úrovni, tak někdy nejsou schopny to udělat dostatečně a nadbytek kyselinymočové je pak zachován v krvi, kde dále koluje. Dvě z hlavních příčin vysoké hladiny kyselinymočové v krvi jsou:
Ledviny nepracují s plným potenciálem tak, aby byly schopny zpracovat a vyloučit kyselinu močovou dostatečně rychle.
V organismu je mnoho metabolizujících purin, což i u zdravých ledvin vrací kyselinu močovou zpět do oběhu a výsledkem je vysoké množství kyselinymočové v krvi.
V naší poradně s názvem HODNOTY KYSELINY MOČOVÉ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Radim.
Dobrý den,
chci se zeptat zda-li hodnota kyselinymočové 392 umol/l je zvýšená a nebo je ještě v normě.
Děkuji
Radim
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Hodnota kyselinymočové v séru 392 μmol/l u muže je zvýšená, ale stále v normě. Doporučuji pravidelně sledovat vývoj a podle toho stanovit případnou dietu.
Jaká onemocnění způsobuje vysoká hladina kyselinymočové v těle?
Vysoká hladina kyselinymočové v krvi, je onemocnění samo o sobě známé jako hyperurikémie. V průběhu času může
hyperurikémie
vést až k tvorbě krystalů z kyselinymočové, které se mohou usadit v kloubech, na šlachách a v okolních tkáních. Tyto krystaly mají tvar jehly a chovají se jako cizí předměty, takže způsobují typické reakce. Přirozené protizánětlivé procesy proti těmto krystalům způsobují zarudnutí, otok, teplotu, zánět, tuhnutí a velmi velké bolesti. To jsou všechno příznaky onemocnění zvané dna. Jinými slovy, vysoké hladiny kyselinymočové v těle vedou ke dně.
V naší poradně s názvem JEDLÁ SODA JAKO LÉK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ernest.
Mám skušenosti že je jedinečná na dnu rozmíchat lze lžičku ve vodě a vypít místo léků a pak můžete pít klidně i pivo a nemusíte dávat peníze za chemikallie
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Když máte nově zjištěnou vyšší hladinu kyselinymočové, tak budete muset udělat změny ve svém jídelníčku a upřednostnit potraviny, které ji nezvyšují. Zde máte přehled toho co jíst a nejíst při kyselině močové: https://www.ceskaordinace.c…
Jedlá soda neutralizuje překyselení, ale komplexní léčba kyselinymočové se nedá postavit jen na ní. Navíc i jedlá soda je chemie, která negativně ovlivňuje srdce podobně, jako kuchyňská sůl. Určitě naslouchejte lékaři a pokud vám doporučí nějaký lék na snížení kyselinymočové, tak ho poslechněte a užívejte ho. Jinak vás vytrestá záchvat dny, kdy při ukrutných bolestech budete litovat, že jste léky na kyselinu močovou neužívala.
To, zda budete muset brát léky, závisí na důvodech zvýšené koncentrace kyselinymočové. Pokud vás postihne prudký záchvat dny s vysokou hladinou kyselinymočové, bude vás lékař léčit kolchicinem a protizánětlivými léky typu aspirinu nebo ibuprofenu. Taková léčba je obvykle krátkodobá. Je však možné, že budete muset několik let užívat takzvanou udržovací léčbu, která udrží koncentraci vaší kyselinymočové pod kontrolou. Budou to buď léky, které zvýší vylučování kyselinymočové z vašeho organismu (například probenecid), nebo léky, které sníží tvorbu kyselinymočové (například alopurinol). Pokud jste léčeni ozařováním nebo cytostatiky, bude potřeba opakovaně vyšetřit koncentraci kyselinymočové v krvi a možná ji i léčebně ovlivnit.
V naší poradně s názvem ZVÝŠENÁ HLADINA CHOLESTEROLU A KYSELINY MOČOVÉ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie Nováková.
Byla mi naměřena hodnota cholesterolu 7,13 a kyselinymočové 400. Je nutné v tomto případě nasadit léky nebo stačí dodržovat dietu?
Děkuji za odpověď.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Oboje hodnoty máte zvýšené. Jestli vám vyšetřující lékař doporučil léčbu pomocí léků, tak by bylo prospěšné jeho návrh akceptovat a zkusit pár měsíců vydržet na léčbě. Pokud se tyto zvýšené hodnoty u vás vyskytly poprvé a nemáte žádné příznaky vysokého cholesterolu a ani nemáte bolesti v kloubech, tak bude na začátek stačit dieta. Ta nemusí být nijak drastická. Bude stačit, když budete dodržovat dietu pro nemocné dnou a omezíte tuky ve své stravě. Občas můžete zhřešit, tak jednou za týden. Pravidelně každé dva měsíce choďte na kontrolní vyšetření krve, abyste se ujistila, že hodnoty trochu klesly, a že váš nový způsob stravování probíhá správně. V některých případech dieta nestačí a hodnoty i přesto, že se snažíte nejíst zakázané věci, tak se drží stále vysoko. V takovém případě je na řadě léčba medikamenty s dalším pokračováním v dietě.
Referenční hodnoty kyselinymočové v krvi by měly být v rozmezí 140–340 mikromolů na 1 litr u žen, u mužů může být hodnota kyselinymočové do 420 mikromolů na 1 litr.
V naší poradně s názvem NEMOC DNA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marco.
Tak teď už z toho nejsem vůbec moudrý.Bolí mě palec levé nohy,ale největší bolest je na konci,tedy dá se říct až za kloubem ,respektive teprve v oblasti nehtového lůžka.
Beru 2x denně Milurit 100 A 1 x denně Uno.Bolest trvá týden prakticky beze změny.Dieta 100% bez masa a jakéhokoliv alkoholu.Už mi to nepřípadný jako dnový zachvat, ale nevím co to může být.Děkuji za radu,už to potřebuji řešit.Muž 48 let.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Když dojde k bolestivému záchvatu dny, tak to znamená, že krystalky kyselinymočové již narušily kloub natolik, že vznikl zánět a ten jen tak nezmizí, i když budete užívat léky na snížení produkce kyselinymočové. Záchvat dny můžete léčit pomocí protizánětlivých a bolest tlumících léků. Ve své životosprávě se pak musíte dlouhodobě snažit snižovat tvorbu této kyseliny, právě léky a dietou, což vám pomůže, aby se bolesti neopakovaly. Vyplavení již vzniklých krystalků trvá dlouho a je k tomu zapotřebí pohyb kloubu a dostatečný přísun tekutin.
Mnohé léky mohou zvyšovat nebo snižovat koncentraci kyselinymočové v krvi. Zvláště diuretika thiazidového typu mohou zvýšit hladinu kyselinymočové. Aspirin a jiné salicyláty mohou mít různý vliv na kyselinu močovou. Nízké a občasné dávky aspirinu mohou zvyšovat koncentraci kyselinymočové v krvi. Na druhou stranu vysoké dávky aspirinu (například takové, které se používají v léčbě revmatoidní artritidy) koncentraci kyselinymočové snižují. Lidé, kteří mají ledvinové kameny z kyselinymočové nebo trpí dnou, by neměli konzumovat jídla s vysokým obsahem purinů. Mezi taková jídla patří vnitřnosti (například játra nebo ledvinky), sardinky, ančovičky a další. Je třeba se vystříhat alkoholu, protože zpomaluje vylučování kyselinymočové. Lačnění, redukční diety a intenzivní cvičení mohou zvyšovat koncentraci kyselinymočové. Z hodnot kyselinymočové v krvi není možné definitivně stanovit diagnózu dny; stanovení solí kyselinymočové v kloubní (synoviální) tekutině je v tomto případě přínosnější.
Ve svém příspěvku MATTONI PERLIVÁ NEBO NEPERLIVÁ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Věra Hauserová.
Dobrý den, jsem ráda, že jsem našla Vaše stránky. Potřebovala jsem info o nemoci dna. Jen bych se ráda zeptala, zda u přírodní léčby matonkou je myšlena minerální voda Mattoni. Pokud ano, zda perlivá, či neperlivá. Děkuji za Vaši odpověď. VH
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Věra Hauserová.
Vážený pane Cempírku, velice Vám děkuji za vyčerpávající odpověď. Mám perlivou vodu ráda, nemám s ní problém, trávení i žaludek mám v pořádku. S pozdravem VH
Pokud vám lékař zjistí zvýšenou hladinu kyselinymočové v krvi, pravděpodobně se jedná o onemocnění, které se nazývá dna. Je velice nepříjemné a omezí vás hlavně v pohybu. Jde totiž o onemocnění kloubů, při kterém se právě krystalky kyselinymočové usazují na kloubech. Ve většině případů se onemocnění projevuje bolestí palce u nohy. Hladinu kyselinymočové zvyšují především puriny obsažené v potravinách, jako je maso, uzeniny, vnitřnosti, luštěniny nebo některé mléčné výrobky. Náchylnější ke zvýšené hladině kyselinymočové v krvi jsou obézní lidé, diabetici nebo lidé se zvýšeným cholesterolem.
Má-li lékař podezření na vysokou koncentraci kyselinymočové, žádá vyšetření její hladiny v krvi. Někteří pacienti s vysokou hladinou kyselinymočové mají onemocnění zvané dna. Jde o vrozené onemocnění s poruchou odbourávání purinů. Pacienti s dnou trpí bolestmi kloubů, nejčastěji kloubu palce u nohy, ale i jiných kloubů. Vyšetření se obvykle požaduje i při sledování, zda hladina kyselinymočové při chemoterapii nebo ozařování není nebezpečně vysoká. Vyšetření se provádí i při selhávání funkce ledvin. Pacienti s vysokou hladinou kyselinymočové někdy dostávají léky, které pomáhají její hladinu snížit.
Kyselina močová vzniká při odbourávání purinů. Puriny jsou chemické sloučeniny, které jsou součástí nukleových kyselin (DNA). Do krevního oběhu se dostávají buď ze vstřebávané potravy, nebo při normálním rozpadu a obnově buněk těla. Většina kyselinymočové je z těla vyloučena ledvinami a močí; zbytek je vyloučen se stolicí. Tvoří-li se v těle příliš kyselinymočové nebo je jí vylučováno málo, může se v těle hromadit. Nadbytek kyselinymočové v těle může vyvolat onemocnění zvané dna – zánětlivé postižení kloubů, v jejichž kloubní tekutině se tvoří krystalky kyselinymočové. Nejčastější příčinou hromadění kyselinymočové v těle je vrozená porucha s tendencí její nadměrné tvorby nebo poškození funkce ledvin, které vede k jejímu sníženému vylučování.
Pokud vám lékař zjistí zvýšenou hladinu kyselinymočové v krvi, pravděpodobně se jedná o onemocnění, které se nazývá dna. Je velice nepříjemné a omezí vás hlavně v pohybu. Jde totiž o onemocnění kloubů, kdy se právě krystalky kyselinymočové usazují na kloubech. Ve většině případů se onemocnění projevuje bolestí palce u nohy. Hladinu kyselinymočové zvyšují především puriny obsažené v potravinách, jako je maso, uzeniny, vnitřnosti, luštěniny nebo některé mléčné výrobky. Náchylnější ke zvýšené hladině kyselinymočové v krvi jsou obézní lidé, diabetici nebo lidé se zvýšeným cholesterolem. Ve většině případů se vyšší koncentrace kyselinymočové vyskytuje u mužů. Ženský organismus si s ní umí poradit lépe. Tato kyselina je špatně rozpustná ve vodě.
Při dně můžete jako podpůrnou léčbu použít i bylinné čaje...
Čaj z kopřivy dvoudomé
Postup: Dejte 2 čajové lžičky sušené kopřivy na 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a pijte 3x denně po dobu 5 týdnů. Můžete provádět i čajovou koupel postiženého místa. Tento čaj zbavuje tělo nadbytku kyselinymočové.
Čaj z močopudných bylin
Postup: Smíchejte 25 g kořene (či natě) pýru plazivého, 20 g natě pampelišky (smetanky lékařské) a 20 g natě rdesna ptačího. Přelijte 2 lžíce této směsi 0,5 l vroucí vody a přikryté nechte 15 minut vyluhovat. Přeceďte a pijte 3x denně, pokaždé třetinu výluhu.
Čaj na zánět
Postup: Smíchejte 30 g kořene a listu pampelišky (smetanky lékařské), 30 g listu břízy bělokoré, 20 g řebříčku obecného, 30 g listu kopřivy dvoudomé a 20 g přesličky rolní. Vrchovatou lžíci směsi zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut vyluhovat. Pijte 3x denně po dobu 4 týdnů. Tato směs se používá při zánětu kloubů.
Čaj na snížení kyselinymočové se připravuje z jalovce a černého bezu. Jalovec je močopudný a černý bez podporuje vyměšování potu, přičemž oba způsoby vedou ke zvýšenému vylučování kyselinymočové.
Rozdrtíme deset kuliček jalovce a bezu, zalijeme čtvrtlitrem vařící vody a necháme deset minut odstát. Léčba by měla probíhat jen v případě zdravých ledvin. A jedinec se zdravými ledvinami by neměl čaj konzumovat déle než šest až osm týdnů. Jalovec totiž dráždí i zdravé ledviny. Kuličky černého bezu musí být zralé, nezralé kuličky působí lehce jedovatě.
Mnoho lidí si neuvědomuje, že nejedná se svou dnou řádným způsobem a opakující se záchvaty dny mohou být velmi škodlivé. Často opakující se dna může vést k řadě zdravotním problémů, jako je například trvalé a vážné poškození kloubů anebo problémy s ledvinami, jako jsou bolestivé ledvinové kameny. To, co dělá ze zvýšené hladiny kyselinymočové problém je fakt, že osoby, které prožili jednou dnu, mají mnohem větší šanci, že ji zažijí znovu. Ve skutečnosti, to je téměř jisté, pokud nepřijmou vhodná opatření, která zabrání opakování dny.
Pijte čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy, hlavně šťávu z třešní, jahod, celeru – neutralizují kyselinu močovou.
Do svého jídelníčku zařaďte i zrniny, semena a ořechy.
Nejezte smažená jídla, pražené ořechy ani jiné poživatiny s obsahem oleje, který prošel varem. Oleje po vystavení vysokým teplotám žluknou a žluklé tuky rychle ničí vitamin E, což má za následek zvýšenou tvorbu kyselinymočové.
Užívejte vitaminové doplňky – deficit některých živin může vyvolat záchvat dny. Nedostatek kyseliny pantothenové (vitaminu B5) může značně zvýšit hladinu kyselinymočové. Podle studie provedené s využitím pokusných zvířat bylo prokázáno, že výživa chudá na vitamin A způsobuje vznik dny. Nedostatek vitaminu E způsobuje poškození buněčných jader, což má za následek vznik kyselinymočové.
Z bylinek používejte vojtěšku, kopřivu, lopuch – snižují hladinu kyselinymočové.
Užívejte bromelin, omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku nebo lněného oleje – mohou snižovat hladinu zánětlivých leukotrienů, které poškozují tkáň. Zánět zmírňuje také vitamin C a E.
Dna je forma zánětlivé artritidy projevující se opakujícími se záchvaty zčervenání, bolesti, horkosti a oteklosti kloubů. Obvyklým výsledkem je ztuhlost a otok. Někdy lidé mohou pociťovat akutní bolest a otok, který se vyskytuje několik málo hodin. Ve většině případů je příčinou dny přetížení kyselinou močovou. K tomu dochází z důvodu neefektivního odstraňování odpadu nebo nadměrné tvorby této kyseliny.
K léčbě dny se používají léky na snížení koncentrace kyselinymočové v krvi. Při akutních problémech se předepisují léky proti zánětu (antirevmatika, analgetika). Někdy mohou být podávány i léky na úpravu pH moči, aby nedošlo k tvorbě močových kamenů.
Během léčby se musí dbát na dostatečný přísun tekutin, protože dostatek tekutin omezuje tvorbu kyselinymočové.
Alopurinol je lék, který blokuje enzym xanthinoxidázu, který je odpovědný za tvorbu kyselinymočové. Alopurinol snižuje i nadměrnou syntézu purinů v těle.
Mezní hodnoty kyselinymočové v krvi jsou pro muže 420 µmol/l a pro ženy 340 µmol/l. Hodnota kyselinymočové 530 µmol/l je vysoká a hrozí nebezpečí rozvinutí onemocnění dnou. Pokud jde o první zjištění takto zvýšené kyseliny, tak se dá snížit dietou zaměřenou na snížení příjmu purinů. Když by to nepomohlo, tak pak existují léky, které pomohou dostat přebytečnou kyselinu močovou ven z těla. Doporučuji zůstat v péči lékaře a pravidelně kontrolovat obsah kyseliny v krvi.
Když máte nově zjištěnou vyšší hladinu kyselinymočové, tak budete muset udělat změny ve svém jídelníčku a upřednostnit potraviny, které ji nezvyšují. Zde máte přehled toho co jíst a nejíst při kyselině močové: https://www.ceskaordinace.c…
Jedlá soda neutralizuje překyselení, ale komplexní léčba kyselinymočové se nedá postavit jen na ní. Navíc i jedlá soda je chemie, která negativně ovlivňuje srdce podobně, jako kuchyňská sůl. Určitě naslouchejte lékaři a pokud vám doporučí nějaký lék na snížení kyselinymočové, tak ho poslechněte a užívejte ho. Jinak vás vytrestá záchvat dny, kdy při ukrutných bolestech budete litovat, že jste léky na kyselinu močovou neužívala.
Když dojde k bolestivému záchvatu dny, tak to znamená, že krystalky kyselinymočové již narušily kloub natolik, že vznikl zánět a ten jen tak nezmizí, i když budete užívat léky na snížení produkce kyselinymočové. Záchvat dny můžete léčit pomocí protizánětlivých a bolest tlumících léků. Ve své životosprávě se pak musíte dlouhodobě snažit snižovat tvorbu této kyseliny, právě léky a dietou, což vám pomůže, aby se bolesti neopakovaly. Vyplavení již vzniklých krystalků trvá dlouho a je k tomu zapotřebí pohyb kloubu a dostatečný přísun tekutin.
Vážený pane Cempírku, velice Vám děkuji za vyčerpávající odpověď. Mám perlivou vodu ráda, nemám s ní problém, trávení i žaludek mám v pořádku. S pozdravem VH
Potřebujete mast s názvem Flucinar. Flucinar je k dostání pouze na lékařský předpis, takže budete muset k lékaři, buď ke svému praktickému nebo na kožní.
Hodnota kyselinymočové v séru 392 μmol/l u muže je zvýšená, ale stále v normě. Doporučuji pravidelně sledovat vývoj a podle toho stanovit případnou dietu.
Vaše hodnota kyselinymočové je mírně zvýšená. Znamená to, že se krystalky kyselinymočové pohybují v krvi a mohou se usazovat v kloubech, kde pak bolí. Musíte dostat hodnoty pod uvedenou mez, jinak si zažijete muka.
Jak s pivem? Pivo, maso, sladkosti jsou hlavním spouštěčem zvýšené kyselinymočové. Takže pivo ne, pokud to myslíte s léčbou vážně.
Hodně pijte čistou vodu bez bublin a hlídejte si příjem masa ve stravě.
Kyselina močová se zjišťuje z krve a není třeba ji odebírat nalačno. Výkyvy hodnot kyselinymočové jsou způsobeny jednak stravou a pak aktuální funkcí ledvin. Nedostatečná funkce ledvin je právě primární příčina zvýšené kyselinymočové v séru.
Delam si pastu ze zazvoru medu a citronove stavy. Vse rozmixuji a rano na lacno si dam pul male lzicky. Ale mam zatim nabeh na dnu. Mohu tuto pastu jist. Dekuji za odpoved Ireba
Jáhly patří mezi potraviny s nízkým obsahem purinů. 100 gramů jáhel vyprodukuje 62 mg kyselinymočové. Potraviny do 100 mg kyselinymočové jsou při dně optimální a je možné je normálně konzumovat, tedy i jáhly.
Chcete-li snížit hladinu kyselinymočové, můžete ve stravě jíst méně purinů, přijímat více vitamínu C, omezit alkohol a slazené nápoje, pít více kávy a snažit se udržet si zdravou váhu. Pokud užíváte určité léky na jiné zdravotní stavy, jejich vysazení může také pomoci snížit hladinu kyselinymočové.
Z potravin, které snižují hladinu kyselinymočové, stojí za zmínku tyto:
Banány
Jablka
Třešně
Citrusové plody
Zelený čaj a káva