ketazon – patří mezi silná antirevmatika a ta v některých případech přinášejí dostatečnou úlevu;
kolchicin – typický lék na dnu, získává se z ocúnů, užívá se v malých dávkách, dokud obtíže neustoupí, nebo pokud se neobjeví nežádoucí účinky, jako je nevolnost, zvracení, průjem a křeče v břiše;
allopurinol (Milurit) – lék snižující hladinu kyseliny močové tím, že blokuje její tvorbu;
prebencid a benzbromaron – léky podporující vylučování kyseliny močové;
bolest často zmírní injekce přímo do postiženého kloubu a nesteroidní protizánětlivé léky.
Je lepší Milurit nebo Purinol?
Je to jedno a to samé, Milurit i Purinol obsahují stejnou účinnou látku ALOPURINOL (ALLOPURINOLUM). Oba léky jsou vázány na lékařský předpis a u obou léků se doplácí asi 60 Kč za 50 tablet po 100mg. Dobré je vědět, že do této skupiny léků s obsahem stejné účinné látky patří i lék Allopurinol Apotex, který je rovněž na lékařský předpis, ale nedoplácí se na něj vůbec nic. Pokud se rozhodujete, který lék zvolit, může být finanční částka doplatku rozhodující. Lék Allopurinol Apotex je bez doplatku právě v den vydání tohoto článku, což nemusí platit nekonečně dlouho, proto přikládám odkaz na webové stránky SÚKL, kde můžete ověřit aktuální stav: Allopurinol Apotex bez doplatku. Pokud by odkaz nefungoval, tak stačí navštívit stránky www.sukl.cz, klinout v levém menu na "databáze léků" do vyhledávacího formuláře zapsat ACT skupinu M04AA01 a zvolit "plně hrazené".
V naší poradně s názvem MILURIT se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kratka jana.
onemocnela sem a hned sem dostala milurit ale nikdo mi poradne nevysvetlil co dal.mam neco s krvi.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .
Lék Milurit léčí nemoc zvanou dna. Při dně se z těla dostatečně rychle nevylučuje kyselina močová, která se pak hromadí v krvi a s ní se dostává například do kloubů, kde způsobuje bolestivé problémy. Kyselina močová vzniká jako odpadní látka při trávení potravy. Každá potravina vyprodukuje jiné množství kyseliny močové a proto rozlišujeme vhodné a nevhodné potraviny. Od dny Vám pomůže dieta a správná životospráva. Pomocí Miluritu dosáhnete rychleji úlevy neboť přímo brání vzniku kyseliny močové. Informace o tom, jak bojovat proti dně se dovíte ze zde uvedených článků.
Léky na snížení koncentrace kyseliny močové v krvi
Léčba, kterou lékař může předepsat při dně:
Kolchicin: účinná látka určená k léčbě akutní ataky, v nižších dávkách též k léčbě chronické dny. Zdrojem této látky je cibule ocúnu (Colchicum autumnale). Lék se dávkuje podle pokynů lékaře buď do ústupu potíží, nebo do nástupu nežádoucích účinků, které jsou poměrně časté – nevolnost, zvracení, průjem.
Allopurinol (Milurit, Apo-allopurinol, Purinol): léčivo omezuje tvorbu kyseliny močové. Užívá se v dávkách určených lékařem (100–600 mg/den). Z nežádoucích účinků lze zmínit kožní problémy a gastrointestinální intolerance, které lze mírnit podáváním léku s jídlem. Allopurinol není vhodný pro pacienty s vážnějším postižením ledvin.
Febuxostad (Adenuric): poměrně nový a nadějný lék. Působí podobně jako allopurinol, ale je vhodný i u ledvinné nedostatečnosti nebo při alergii na allopurinol. Dle klinických studií jde o lék účinnější než allopurinol.
Protizánětlivé látky: při akutních potížích může lékař předepsat běžně užívané léky na bolest (ibuprofen, nimesulid, indometacin) v dávkách vyšších, než je běžné. Léky vždy užívejte až po jídle. Dále může předepsat kortikoidy – k těm je vhodné při delším podávání používat léky na ochranu žaludku (nejlépe ze skupiny inhibitorů protonové pumpy – s výběrem pomůže lékárník) a minerální přípravky obsahující vápník a vitamin D.
V diskuzi MILURIT se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kratka jana.
onemocnela sem a hned sem dostala milurit ale nikdo mi poradne nevysvetlil co dal.mam neco s krvi.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Hana Cardova.
Dobrý den,chtěla by jsem se zeptat: manželovi z krve zjistili zvysene hodnoty kys.močové a ihned mu napsali Milurit.Když ho začal používat zatekl mu ukazovácek na noze a hrozne ho bolí,když léky nepoužíval bolesti neměl.
Nežádoucí účinky se objevují zřídka, spíše u pacientů s porušenými renálními nebo hepatálními funkcemi. Milurit se nesmí užívat v těhotenství ani v období kojení.
V naší poradně s názvem ALKOHOL A DNA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jaro.
Zdravim , mal som zvýšenú kyselinu močovej 440 jednotiek, nemal som žiadne zdravotné problému ,lekárka mi predpísala Milurit300.Chcem sa spýtať ak berieme Milurit ráno môžem cez víkend večer k Tv dať dve tri poháre vína ? Alebo sa nesmie nič na tieto lieky ? Ďakujem za odpoveď.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Jakýkoliv alkohol zhoršuje dnu, která je následkem dlouhodobě zvýšené kyseliny močové. Takže, pokud to myslíte s léčbou zvýšené kyseliny močové vážně, a nechcete skončit s bolestmi kloubů, tak úplně vynechejte veškerý alkohol. Víno k televizi můžete popíjet, ale jen to bez alkoholu. Dnes se dá vybrat z mnoha druhů nealkoholických vín.
V naší poradně s názvem ZVÝŠENÁ KYSELINA MOČOVÁ V KRVI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Bohumil Buček.
Při poslední kontrole mi byla zjištěna zvýšená kyselina močová v krvi (540), lékař mi naordinoval Milurit.Je to nutné?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Kyselina močová 540? Když se vykašlete na Milurit, tak se připravte na velké bolesti, které souvisí s příchozí dnou. Vysoká kyselina močová znamená nemocné ledviny a ty se jen tak samy nevyléčí. Měl byste poslechnout svého lékaře a užívat Milurit a k tomu dodržovat purinovou dietu.
Milurit jsou tablety k vnitřnímu užití. Indikace léku:
dna
léčba primární hyperurikémie
prevence a léčba primární uratické nefropatie se symptomy dny nebo bez nich
léčba sekundární hyperurikémie při hematologických onemocněních; k prevenci a léčbě hyperurikémie, která vzniká při destrukci buněk během radioterapie nebo chemoterapie malignit
prevence a léčba urolithiasy a tvorby kalcium-oxalátových konkrementů při hyperurikosurii
V diskuzi ALKOHOL A DNA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jaro.
Zdravim , mal som zvýšenú kyselinu močovej 440 jednotiek, nemal som žiadne zdravotné problému ,lekárka mi predpísala Milurit300.Chcem sa spýtať ak berieme Milurit ráno môžem cez víkend večer k Tv dať dve tri poháre vína ? Alebo sa nesmie nič na tieto lieky ? Ďakujem za odpoveď.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Mato.
Beriem Milurit každé ráno ale každý večer si vypijem pár vodiek čo vy na to.? Mám informácie že tvrdý alkohol až tak nepôsobí na Dnu . Napr. Ako pivo. Ďakujem
Léky na dnu, mezi něž patří například Milurit, jsou podávány s rizikem, že na ně existují i závažné alergie. Cílem terapie je snížit hladinu kyseliny močové pod 357 micromol/litr a v případě přítomnosti tofů je doporučená hladina kyseliny močové pod 297 micromol/litr. Po nasazení alopurinolu může dojít ke spoustě nežádoucích jevů. Patrně nejzávažnější reakce mohou být spojeny s kožními projevy, které mohou mít i život ohrožující průběh. V případě rozvoje kožní vyrážky se svěděním je nutno na tuto eventualitu myslet a raději tento lék přestat brát a okamžitě se poradit se svým lékařem. Od roku 2008 se používá v prevenci dny i preparát Adenuric (febuxostat). Tento preparát je pro některé pacienty výhodnější, protože Milurit je podáván s rizikem u postižení ledvin nebo jater a existují na něj i závažné alergie. U běžné populace však jeho podávání nemá žádné výhody a neměl by nahradit preparát Milurit (Purinol).
Vyrážka a ekzémy jsou častým nežádoucím účinkem léků na předpis při léčbě dny. Při akutních obtížích vám lékař nejspíše předepíše léky obsahující kolchicin. To je látka, která potlačuje rozvoj zánětu. V léčbě dny se používá již několik století. Tvorbu kyseliny močové dlouhodobě snižuje lék allopurinol (Milurit). Kromě něj můžete dostat také léky podporující vylučování kyseliny močové ledvinami.
V naší poradně s názvem ALKOHOL A DNA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dana kmotorkova.
Dobry den manzel ma dnu berie milurit300a kazdy den je pod vplyvom alkoholu .poprosila by som k comu to vedie
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Při užívání Miluritu se může pít alkohol. Alkohol neovlivňuje účinek tohoto léku.
Pití alkoholu však zvyšuje hladinu kyseliny močové v krvi. To může vyvolat záchvat dny nebo jej zhoršit.
Nejlepší je držet se doporučení nepít více než 14 jednotek alkoholu týdně. Standardní sklenka vína (175 ml) jsou 2 jednotky. Půllitr ležáku nebo piva je obvykle 2 až 3 jednotky alkoholu.
U dospělých je počáteční dávka 100–300 mg jednou denně. Je-li to nutné, mohou se dávky postupně zvyšovat po 100 mg za monitorování sérové hladiny kyseliny močové v intervalech 1–3 týdny do dosažení žádoucího výsledku. Překračuje-li denní dávka 300 mg, měla by být podávána ve 2–4 stejných dílech. Před začátkem protinádorové terapie by měla být léčba allopurinolem zahájena 1–2 dny předem dávkou 600–800 mg denně a měla by pokračovat 2–3 dny. Trvání léčby se řídí dle hodnot sérové hladiny kyseliny močové. U dětí se sekundární hyperurikémií při hematologických nebo jiných malignitách nebo při abnormalitách enzymů by měla být denní dávka allopurinolu 10–20 mg/kg tělesné hmotnosti. Dávkování a trvání léčby se řídí dle účinku léčby (zmenšení velikosti tumoru, stupeň infiltrace kostní dřeně, počet blastů v periferní krvi). Ve stáří by měla být dávka redukována pro možnou poruchu renálních a hepatálních funkcí a riziko zvýšené toxicity.
Přípravek se užívá po jídle s dostatečným množstvím tekutiny.
allopurinol (milurit) – blokuje tvoření kyseliny močové;
prebencid a benzbromaron – podporují vylučování kyseliny močové;
kolchicin – typický lék na dnu; získává se z ocúnů; užívá se v malých dávkách, dokud obtíže neustoupí; někdy se objeví nežádoucí účinky, jako je nevolnost, zvracení, průjem a křeče v břiše;
silná antirevmatika (ketazon) – v některých případech také přinášejí dostatečnou úlevu;
injekce do postiženého kloubu –často zmírní bolest;
odsání tekutiny ze zánětu – přináší okamžitou úlevu; léčba se zaměřuje na zmírnění zánětu;
ibuprofen nebo jiné nesteroidní antirevmatikum – pomáhají spolu se studenými obklady při bolestech.
Léčba dny logicky spočívá především v přísném dietním režimu a zdravé životosprávě. Je třeba zcela vyloučit rizikové druhy potravin a alkoholické nápoje. Léčebný režim by měl doprovázet také dostatečný přísun tekutin, pravidelný pohyb nebo eliminace stresových faktorů. Léky, které předepisuje lékař, mají snižovat koncentraci kyseliny močové v krvi. Jde především o Allopurinol a Milurit. Pokud se prokáže kyselost moči, je podáván lék snižující pH moči, čímž dochází k zamezení tvorby kaménků v ledvinách. Velmi vhodné jsou také přírodní prostředky proti dně. Doporučuje se vysadit léky, které zvyšují koncentraci kyseliny močové v krvi (diuretika).
Při akutním dnavém záchvatu mohou být užívány léky proti bolesti (analgetika) a léky proti zánětu (antirevmatika). V akutním stadiu se podává i kolchicin, který zastavuje zánětlivý proces v kloubu. Má bohužel řadu vedlejších účinků, nicméně významný účinek má i jeho krátkodobé podání. Vhodné je bolavý kloub chladit (rozdrceným ledem, který přiložíte například přes kapesník na postižené místo a ledujete 4x denně).
Při prvních příznacích dnavého záchvatu si vezměte léky co nejdříve. Čím dříve začnete, tím bude záchvat kratší a méně bolestivý. Mějte u sebe vždy předem připravené nesteroidní antirevmatikum nebo kolchicin pro případ akutního záchvatu.
Pokud vám na dnu pomáhají nesteroidní antirevmatika a žádné okolnosti nebrání v jejich nasazení, vezměte si vysokou dávku. Použijte léky na dnu bez předpisu, například 3 tabletky Diclofenacu 75 mg na 2-3 dny s postupným snižováním do odeznění bolestí. Můžete však použít jakékoliv nesteroidní antirevmatikum, například Recoxa, Movalis, Aulin, Nimesil, Piroxicam, Flamexin, se stejným výsledkem. Dávka těchto léků v případě akutního dnavého záchvatu je často větší než doporučená na příbalovém letáku. Ibalgin 400 mg 3x1 je zcela nedostačující dávka. Vzhledem k tomu, že jsou tyto léky podávány 1-2 dny, nedochází k rozvoji komplikací, které by jinak u dlouhodobé terapie byly možné. Po 2 dnech již snižte dávku na doporučené množství. Léky se musí podat do 24 hodin, aby byla léčba záchvatu účinná.
Pokud se již dlouhodobě léčíte alopurinolem (Purinol, Milurit, APO-ALLOPURINOL), pokračujte v této terapii v průběhu dnavého záchvatu ve stejné dávce. Nepřerušujte, ale ani nezvyšujte dávku léku.
Podle klasické medicíny se dna nedá vyléčit, ale léky mohou průběh onemocnění zmírnit. Odsání tekutiny ze zánětu způsobuje okamžitou úlevu. Léčba se zaměřuje na zmírnění zánětu, podávají se silná antirevmatika, například ketazon. V některých případech také přináší dostatečnou úlevu Kolchicin, což je typický lék na dnu. Získává se z ocúnů. Bere se v malých dávkách, dokud obtíže neustoupí, nebo do doby, než se objeví nežádoucí účinky, jako je nevolnost, zvracení, průjem a křeče v břiše
Mezi léky na snížení kyseliny močové je i allopurinol, který blokuje tvoření kyseliny močové, a další účinné látky, které podporují její vylučování, jako je prebencid a benzbromaron. Bolest také zmírňuje injekce přímo do postiženého kloubu a nesteroidní protizánětlivé léky.
Informace o lécích, které lékař může předepsat při dně:
Kolchicin – účinný lék určený k léčbě akutní ataky, v nižších dávkách též k léčbě chronické dny. Zdrojem účinné látky je cibule ocúnu (Colchicum autumnale). Lék se dávkuje podle pokynů lékaře buď do ústupu potíží, nebo do nástupu nežádoucích účinků, které jsou poměrně časté – nevolnost, zvracení, průjem.
Allopurinol (Milurit, Apo-allopurinol, Purinol) – lék potlačuje tvorbu kyseliny močové. Užívá se v dávkách určených lékařem (100–600 mg/den). Z nežádoucích účinků lze zmínit kožní problémy a gastrointestinální intolerance, které lze mírnit podáváním léku s jídlem. Lék není vhodný pro pacienty s vážnějším postižením ledvin.
Febuxostad (Adenuric) – poměrně nový a nadějný lék. Působí podobně jako allopurinol, ale je vhodný i u ledvinné nedostatečnosti nebo při alergii na allopurinol. Dle klinických studií je to nový a účinnější než allopurinol.
Protizánětlivé látky – při akutních potížích může lékař podávat běžně užívané léky na bolest (ibuprofen, nimesulid, indometacin) ve vyšších dávkách, než je běžné. Léky vždy užívejte až po jídle. Dále může předepsat kortikoidy – k těm je vhodné při delším podávání používat léky na ochranu žaludku (nejlépe ze skupiny inhibitorů protonové pumpy – s výběrem pomůže lékárník) a minerálové přípravky obsahující vápník a vitamín D. Léky vždy užívejte po jídle.
Pokud někdo trpí dnou, nelze u něj tuto nemoc již zcela vyléčit, ale pouze se dá léky průběh nemoci zmírnit. Vždy je nutné odstranit akutní záchvat a poté předcházet jeho opakování. Léky, které snižují hladinu kyseliny močové:
allopurinol (Milurit) – blokuje tvoření kyseliny močové;
prebencid a benzbromaron – podporují vylučování kyseliny močové;
kolchicin – typický lék na dnu; získává se z ocúnů; užívá se v malých dávkách, dokud obtíže neustoupí; někdy se objeví nežádoucí účinky, jako je nevolnost, zvracení, průjem a křeče v břiše;
silná antirevmatika (ketazon) – v některých případech také přinášejí dostatečnou úlevu;
injekce do postiženého kloubu – také často zmírní bolest;
odsání tekutiny ze zánětu – přináší okamžitou úlevu; léčba se zaměřuje na zmírnění zánětu;
ibuprofen nebo jiné nesteroidní antirevmatikum – pomáhá spolu se studenými obklady při bolestech.
Lze vyzkoušet také přírodní léčbu, například:
obklady z vrbky úzkolisté – přikládáme na bolestivé klouby;
kombinace kořene lopuchu, celerových semínek, řebříčku a túje – můžete užívat ve formě kapslí nebo tinktury;
pijte třikrát denně sklenici vody se dvěma lžičkami semene miříku celeru nebo sadce nachového – zbavíte tak tělo přebytečné kyseliny močové; nepijte však bylinné čaje, jestliže vám lékař předepsal léky obsahující kolchicin.
Další možností je moderní, účinná a šetrná metoda léčby dny polarizovaným světlem (biolampa). Používá se pro potlačení bolesti při akutních záchvatech dny, ale také pro dlouhodobou prevenci. Světelná energie proniká v místě aplikace do tkání, kde působí na organismus. Urychluje látkovou výměnu a tím i tvorbu protizánětlivých a důležitých stavebních látek (kolagen), posiluje imunitní systém a napomáhá jeho správné funkci. Biolampu aplikujte 2–3krát denně po dobu 10 minut na postižené oblasti.
Důležité je také dodržovat pitný režim, nejlépe 3 litry denně. Dobrá je sportovní aktivita, která podporuje správné vylučování a tím snížení koncentrace kyseliny močové.
Odsání tekutiny ze zánětu - přináší okamžitou úlevu. Léčba se zaměřuje na zmírnění zánětu.
Silná antirevmatika - např. Ketazon - v některých případech také přinášejí dostatečnou úlevu.
Kolchicin - to je typický lék na dnu. Získává se z ocúnů. Bere se v malých dávkách, dokud obtíže neustoupí, nebo se neobjeví nežádoucí účinky, jako je nevolnost, zvracení, průjem a křeče v břiše.
Léky, které snižují hladinu kyseliny močové - mezi ně patří například allopurinol (Milurit), ten blokuje tvoření kyseliny močové, a další léky, které podporují její vylučování, jako je prebencid a benzbromaron.
Bolest také často zmírní injekce přímo do postiženého kloubu a nesteroidní protizánětlivé léky.
Na zmírnění bolesti vyzkoušejte obklady z vrbky úzkolisté přikládané na bolestivé klouby. Kombinace kořene lopuchu, celerových semínek, řebříčku a túje můžete užívat ve formě kapslí nebo tinktury.
Pijte třikrát denně sklenici vody se dvěma lžičkami semene miříku celeru nebo sadce nachového. Zbavíte tak tělo přebytečné kyseliny močové. Nepijte však bylinné čaje, jestliže vám lékař předepsal léky obsahující kolchicin.
Na bolesti také pomáhá ledový obklad - zdvihněte nohu, a pokud snesete tlak, přiložte si na ni ledový obklad. Zůstaňte v klidu.
Léčba spočívá v striktní dietě. Je nutné vyloučit určité potravy a zvýšit pitný režim. Pacient by se měl vyhnout konzumaci červeného masa, mořských plodů, vnitřností, uzenin, tučných sýrů, cukru, rajčat, špenátu, okurek, česneku a také alkoholu. Pacient by se také měl vyhnout smaženým jídlům, kynutému těstu, kakau nebo ochucovadlům. Nevhodné jsou také masové vývary. Naopak lze konzumovat tmavé i bílé pečivo, které neobsahuje žádné puriny, citrusy, brambory, hnědou rýži, nízkotučné mléčné výrobky, v malé míře vejce a sladkovodní ryby. Je nutné jíst v malých dávkách, minimálně 4x denně. Zároveň je důležité dbát na pitný režim, vhodná je zejména neperlivá voda a to alespoň 2,5 litru denně. Naopak mezi potravy, které jsou vhodné, patří třešně, višně, jahody, celer, které prokazatelně zmírňují bolest a minimalizují otoky. Lékař předepisuje léky na snížení tvorby kyseliny močové, dále se využívají antirevmatika a analgetika proti bolesti.